Karmienie piersią jest czymś naturalnym zarówno dla matek, jak i ich dzieci. Zapewnia niemowlętom liczne korzyści zdrowotne i pomaga w nawiązaniu silnej więzi między matką i dzieckiem.
W swojej wieloletniej praktyce jako neonatolog zaobserwowałem wiele błędów popełnianych przez matki podczas karmienia swoich dzieci. Ucząc się i unikając tych błędów, matki mogą zwiększyć swoje szanse na udane karmienie piersią i zapewnić swoim dzieciom optymalne odżywianie i opiekę.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrów (AAP) karmienie piersią jest najlepszym źródłem pożywienia dla niemowląt i małych dzieci. Obie organizacje zalecają aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Po tym okresie powinno się kontynuować karmienie piersią nawet do dwóch lat ale z dodatkiem pokarmów uzupełniających.
Pomimo licznych korzyści płynących z karmienia piersią, wiele matek napotyka wyzwania i popełnia błędy, które mogą zakłócić proces karmienia piersią.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics tylko około 43% niemowląt w Stanach Zjednoczonych jest karmionych wyłącznie piersią przez zalecane sześć miesięcy. W Polsce jest to trochę lepiej, ocenia się że około 54% matek karmi piersią przez co najmniej 6 miesięcy (artykuł).
Wiele matek ma problemy z produkcją mleka, trudności z przystawianiem dziecka do piersi oraz czuje dyskomfort lub wręcz ból podczas karmienia piersią. Wyzwania te mogą prowadzić do frustracji i zniechęcać matki do kontynuowania karmienia piersią.
W moim artykule poniżej przyjrzymy się najczęstszym błędom popełnianym przy karmieniu piersią i porozmawiamy o tym jak ich uniknąć. Rozumiejąc i rozwiązując te problemy, matki mogą zwiększyć swoje szanse na udane karmienie i zapewnić swoim dzieciom najlepsze warunki zdrowotne do ich rozwoju.
Niewystarczająca częstotliwość karmienia piersią
Częstym błędem popełnianym przez matki podczas karmienia piersią jest karmienie dziecka zbyt rzadko. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) noworodki powinny być karmione co najmniej 8-12 razy dziennie. Częstotliwość można zmniejszać wraz z rosnącym wiekiem dziecka.
Zbyt rzadkie karmienie piersią może prowadzić do obniżonej produkcji mleka u matki.
Obniżona laktacja utrudni matce kontynuowanie karmienia piersią. A w konsekwencji niskie spożycie mleka wpłynie na poziom odżywienie dziecka i doprowadzi do niedostatecznego przybierania na wadze lub spadku na wadze.
Kilka czynników może przyczynić się do tego, że matki nie karmią piersią wystarczająco często. Niektóre matki uważają że nie mają wystarczającej ilości mleka, podczas gdy inne nie chcą wybudzać dziecka ze snu lub nie mają dostatecznej ilości czasu na karmienie piersią.
Poza tym, wiele matek odczuwa presję by wrócić do pracy i czuje się przytłoczona wymaganiami jakie stawia przed nimi karmienie piersią.
Aby rozwiązać ten problem, kobiety powinny zrozumieć jak ważne jest częste karmienie piersią i uczynić je priorytetem.
Pomocne może być również szukanie wsparcia u pracowników służby zdrowia, konsultantów laktacyjnych i innych matek karmiących piersią, które mogą udzielić odpowiednich wskazówek.
Zbyt szybkie zaprzestanie karmienia piersią
Karmienie piersią powinno się kontynuować przynajmniej przez pierwszy rok życia dziecka.
Jednak, wiele matek przerywa karmienie piersią przed upływem tego zalecanego czasu. Istnieje dużo powodów, dla których matki mogą przestać karmić piersią, takich jak powrót do pracy, trudności w karmieniu piersią lub brak wsparcia.
Pracownicy służby zdrowia powinni zapewnić matkom wsparcie, którego potrzebują, aby kontynuować karmienie piersią tak długo, jak sobie tego życzą.
Załóżmy, że matka ma trudności z karmieniem piersią lub rozważa przerwanie karmienia przed upływem zalecanego pierwszego roku życia dziecka. Możemy skierować ją by skorzystała z pomocy położnej specjalizującej się w karmieniu piersią. Bardzo pomocne mogą być również rozmowy z matkami, które z powodzeniem karmiły swoje dzieci dłużej niż przez sześć miesięcy od urodzenia dziecka.
Niewłaściwa pozycja dziecka przy karmieniu piersią
Właściwe ułożenie dziecka ma kluczowe znaczenie dla udanego karmienia piersią. Dziecko powinno znajdować się blisko ciała matki, z nosem na wysokości brodawki. Ciało dziecka powinno być zwrócone w stronę matki, z główką w wygodnej pozycji. Dzięki temu dziecko prawidłowo zassie się do piersi i będzie skutecznie pobierać mleko matki.
Matka może korzystać z kilku pozycji podczas karmienia piersią, w zależności od jej preferencji i komfortu dziecka.
Niektóre typowe pozycje obejmują trzymanie w pozycji kołyski lub skrzyżowanej kołyski oraz uchwytu piłki od rugby.
Znajdziesz szczegółowe opisy tych i innych pozycji w doskonałym artykule tutaj.
Każda matka musi znaleźć pozycję, która jest dla niej wygodna i zarazem umożliwi dziecku prawidłowe ssanie.
Znalezienie najlepszej pozycji dla matki i dziecka, aby była ona wygodna i skuteczna, może zająć kilka kroków. Na przykład matka może chcieć użyć poduszki lub krzesła do karmienia, dostosować oświetlenie lub temperaturę w pokoju oraz zapewnić sobie dostęp do wody i przekąsek podczas procesu karmienia.
Jeśli matka ma nieustające problemy z prawidłowym ułożeniem dziecka lub odczuwa dyskomfort podczas karmienia piersią, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc do poradni laktacyjnej.
Nieprawidłowa technika przystawienia dziecka do piersi
Prawidłowe przystawienie dziecka jest niezbędnym krokiem do udanego karmienia piersią. Dziecko powinno wziąć do buzi jak najwięcej otoczki sutka (ciemny obszar wokół brodawki sutka). Takie ułożenie pozwoli dziecku skutecznie wysysać pokarm z piersi. Zapobiegnie to również bólom sutków u matki.
Aby osiągnąć prawidłowe przystawienie dziecka do piersi, matka powinna delikatnie przyłożyć dziecko do piersi, upewniając się, że jego usta są szeroko otwarte. Dziecko powinno przyssać się do piersi ustami skierowanymi na zewnątrz, biorąc jak najwięcej otoczki do buzi. Broda dziecka powinna dotykać piersi, a nos powinien być oddalony od piersi.
Nieprawidłowa technika przystawiania zmniejszy ilość pobieranego przez dziecko z piersi mleka. W rezultacie produkcja mleka matki może się obniżyć, a dziecko będzie sfrustrowane lub marudne, ponieważ nie będzie otrzymywać wystarczającej ilości mleka, aby zaspokoić swoje potrzeby.
Wczesne wprowadzenie smoczków lub butelek
Używanie smoczków i butelek jest częstym błędem podczas karmienia piersią. Smoczki i butelki mogą być pomocne w pewnych sytuacjach, ale ich wczesne użycie może zakłócić proces karmienia piersią i prowadzić do kilku problemów.
Jak wspomniałem powyżej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy. Idealnie byłoby, żeby w tym czasie dziecko otrzymywało tylko mleko matki i żadnych innych płynów ani pokarmów stałych, w tym smoczków lub butelek.
Zbyt wczesne wprowadzanie smoczków lub butelek może zakłócić proces karmienia piersią i zmniejszyć laktację.
Smoczki i butelki mogą również wpływać na zdolność dziecka do prawidłowego przystawiania się do piersi. Niektórzy specjaliści od laktacji twierdzą, że kiedy dziecko używa smoczka z butelką, stosuje inną technikę ssania niż podczas karmienia piersią.
Dlatego używanie butelek i smoczków może prowadzić do dezorientacji i trudności w przystawianiu dziecka do piersi, co sprawi, że karmienie piersią będzie trudniejsze i niewygodne dla matki.
Ponadto zbyt wczesne używanie smoczków i butelek może również doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania dziecka na mleko matki. Kiedy dziecko pobiera mleko z butelki przez smoczek, może czuć się łatwiej usatysfakcjonowane i nie chce tak często być karmione piersią. W końcu doprowadzi to do zmniejszenia produkcji mleka u matki, niskiej podaży oraz może zniechęcić matkę do karmienia piersią.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Pediatrics” używanie smoczków lub butelek przed ukończeniem szóstego tygodnia życia wiąże się z krótszym czasem karmienia piersią.
Wnioskiem płynącym z tych doniesień jest to, że matki powinny zacząć używać smoczków i butelek dopiero po ustabilizowaniu się nawyków karmienia piersią u dziecka, co zwykle odbywa się po 6 tygodniach od urodzenia.
Nie szukanie pomocy gdy pojawiają się problemy z karmieniem
Jeśli karmiąca piersią kobieta napotyka trudności to powinna jak najszybciej szukać pomocy i wsparcia. Jako profesjonaliści medyczni jesteśmy również odpowiedzialni za dostrzeganie problemów naszych pacjentów przy karmieniu piersią i musimy szybko na nie reagować.
Jest wiele osób które mogą pomóc matkom. Obejmują one konsultantów laktacyjnych, grupy wsparcia karmienia piersią i pracowników służby zdrowia.
Konsultanci laktacyjny to zwykle położne lub pielęgniarki, które mogą doradzać i wspierać matki karmiące piersią. Mogą pomóc matkom wybrać najlepszą dla nich pozycję do karmienia, nauczyć jak przystawić dziecko do piersi i znaleźć rozwiązanie dla najczęstszych problemów. Ponadto mają doświadczenie w korzystaniu z laktatorów, podgrzewaczy do mleka i osłonek czy kapturków na sutki.
Grupy wsparcia karmienia piersią mogą być również pomocnym źródłem informacji. Te grupy wsparcia zapewniają bezpieczną koleżeńską atmosferę, w której matki mogą omawiać swoje trudności z karmieniem dziecka i otrzymywać porady od innych matek, które doświadczyły podobnych problemów.
Oprócz konsultantów laktacyjnych i grup wsparcia, matki mogą również szukać pomocy u swoich lekarzy i położnych. Położne, pediatrzy i lekarze położnicy mają ogromną wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z karmieniem piersią, zwłaszcza jeśli stan zdrowia przyczynia się do tych problemów.
Niektóre kobiety myślą że karmienie piersią doprowadza do żółtaczki u dziecka i chcą zaprzestać karmienia, zachęcam do przeczytania mojego artykułu na ten właśnie temat.
Podsumowanie:
Problemy z karmieniem piersią są powszechne i nawet doświadczone matki napotykają trudności podczas karmienia. Matki muszą uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że karmienie piersią to proces nabierania doświadczenia zarówno przez matkę jak i dziecko. Przy odpowiednim wsparciu i wskazówkach większość matek odniesie sukces i będzie w stanie kontynuować karmienie piersią tak długo jak tylko będą chciały.